Riskli Bebek İzleme

Başlangıç / Riskli Bebek İzleme

Yenidoğanın yaşamını tehdit eden riskli tüm ağır hastalıkların tedavisinde başarılı bir sağlık hizmetinin olmazsa olmazlarından biri donanımlı bir yoğun bakımdır. Liv Hospital Riskli Bebek İzlem Polikliniği hastaneye başvuran doğumsal diyafram hernisinden karın duvarı oluşmamasına, erken doğumdan solunum sıkıntısına riskli durumlardaki bebeklere verdiği tedavi ve yoğun bakım hizmetleriyle ebeveynlerin yüksek memnuniyetini sağlamaktadır. Liv Hospital Yenidoğan Bakım Ünitesi sahip olduğu uzman ekip ve ileri teknolojik kuvöz benzeri ekipmanlar ile bebeklerin en doğru tedaviyi almalarına imkan vermektedir.

Bebekler yoğun bakımda ayrı odalarda…

Hastanede geçirilen ağır enfeksiyonlar bebeklerin beyin gelişimini olumsuz etkilemekte, ömür boyu ciddi problemler oluşturabilmektedir. Enfeksiyon riskini ortadan kaldırmak için Türkiye’de bir ilk olarak Liv Hospital yenidoğan ünitesinde her bebek ayrı odalarda yoğunbakım hizmeti almaktadır. Klinikte yenidoğanlarda hastane enfeksiyonu görülmemiştir.

Ünitede yatan tüm bebeklere akılcı antibiyotik kullanımıyla,antibiyotik verme konusunda son derece seçici davranılmaktadır.

Yenidoğan yoğun bakımı ekibi kimlerden oluşuyor?

Bebekleri sağlıklarına kavuştururken gerektiğinde diğer birimlerden de destek alınarak multidisipliner bir yaklaşım benimsenmektedir. Çocuk nörolojisi, çocuk kardiyolojisi, çocuk endokrinolojisi, kardiyovasküler cerrahi, retina ve beyin cerrahisi branşlarında son derece deneyimli hekimlerle işbirliği yapılmaktadır.

Tetkikler kuvöz başında…

Ünitede ultrason görüntülemeleri, direkt radyolojik çekimler, retina muayeneleri, işitme testleri, beyin EEG’si ve kalp ECHO’su gibi tetkikler bebekler yataklarından hareket ettirilmeden hasta başında yapılabilmektedir. Bu taşınır teknolojik servisler sayesinde bebeklerin tıbbi incelemeleri konfor ve güven içinde yapılabilmektedir.

Yenidoğan yoğun bakım teknolojisi ile deneyimin birleştiği Liv Hospital Riskli Bebek İzlem Polikliniğinde ileri derecede prematüre( erken doğan) bebekler ve diğer risk grubunda bulunan yenidoğanlar sağlıkla taburcu edilmiştir.

Riskli yenidoğanların doğum sonrasında yenidoğan yoğun bakım ünitesinde (YYBU) izlenmeleri gerekebilir. YYBU’den taburcu olan tüm hastaların riskli bebek izlem polikliniğine gelmeleri gerekir.

Riskli Bebek İzlem Polikliniğinde;

Somatik büyümenin izlenmesi,
Gelişim testleri,
İşitme taraması,
Konuşma terapisi,
Fizik tedavi ve rehabilitasyon hizmetleri verilmektedir.
Bebekler İçin Risk Etmenleri Şunlardır:

Annede Hastalık Öyküsü;

Genetik hastalıklar
Kronik hastalıklar: Şeker hastalığı (DM), Hipertansiyon (HT)
Romatolojik hastalıklar (Lupus vs.)
Önceki gebelikte yaşanan sorunlar;
Erken doğum
Intrauterin büyüme geriliği
Intrauterin fetal ölüm
Yenidoğan ölümü
Yenidoğan sarılığı (kan grubu uyuşmazlığı, hidrops)
Gebelik Süreci;
Preeklampsi
Erken membran rüptürü,
Cinsel yolla bulaşan hastalıklar
Çoğul gebelik
Amniyon sıvısı azlığı veya fazlalığı
Kan pıhtılaşma bozukluğu (hiperkoagülasyon)
Prematüre doğum (37 haftadan önce doğum)
Postmatür doğum (42 haftadan sonra doğum)
Fetal distres
Makat gelişi
Mekonyumla boyalı amniyon sıvısı
Kordon dolanması
Forsepsle doğum
Apgar skorunun düşük olması

Videolar
Bize Ulaşın

İsim Soyisim (*)

Şehir (*)

Telefon (*)

Epostanız (*)

Konu

İletiniz