Demir Eksikliğine Dair Her Şey

Başlangıç / Demir Eksikliğine Dair Her Şey

Demir eksikliği anemisi çocuklarda sık görülen bir problemdir ve genellikle fark edilmez. Çocukların büyüme ve gelişmesinde en önemli minerallerden olan demir, kırmızı kan hücrelerinin akciğerlerden dokulara oksijenin taşımasına, kasların oksijeni depolamasına ve kullanmasına yardım eder. Demir eksikliği tedavi edilmediği zaman hem çocuğun fiziksel ve zihinsel gelişimini olumsuz etkiler hem de kansızlığa (anemi) neden olabilir.

Demir eksikliği anemisi nedir?

Demir eksikliğinde normalde demir içermesi gereken kırmızı kan hücreleri sayıca azalır. Kırmızı kan hücrelerinin esas görevi dokulara oksijen taşımak ve dolayısıyla enerji vermektir. Kan hücreleri azaldığında dokulara taşınan oksijen de azalacağından çocuk halsizleşir. Ancak tedavi edilmediği takdirde zihinsel fonksiyonları etkileyebilir. Demir eksikliği olanlarda mental ve motor (zihinsel ve hareket) gelişim skorları daha düşük olur, dikkat eksikliği daha sık görülür.

Demir eksikliği için risk yaratan durumlar

● Zamanından erken doğum
● Düşük doğum ağırlığı
● İlk 12 ayda inek sütü verilmesi
● Anne sütü ile beslenen bebeklerde 6. aydan sonra demirden zengin ek gıda verilmemesi
● Anne sütü alamayan bebeklerde demirden zenginleştirilmiş mama kullanılmaması
● 1-5 yaş arası günde 750ml’den fazla inek/keçi sütü tüketimi
● Kronik hastalıklar
● Genç kızlarda adet kanaması

Demir eksikliği belirtileri

Aşağıda belirtilen şikayetlerin görülmesi halinde bir çocuk doktoru tarafından muayene edilmesi gereklidir. asit bir kan tahlili ile tanı konabilir.

● Halsizlik, güçsüzlük
● Solukluk
● İştahsızlık
● Çabuk yorulma
● Huzursuzluk
● Dil üzerinde yaralar
● Üşüme
● Sık enfeksiyon
● Çarpıntı
● Davranış problemleri
● Okul başarısında azalma
● Buz, toprak, kil gibi besin değeri olmayan maddelerin tüketilmesi

anemi1Tedavisi

Demir eksikliğinin erken tanısı için periyodik aralıklarla kan sayımı yapılmalıdır. Prematüre ve düşük doğum ağırlıklı bebeklerin 4-6. ayda, zamanında doğmuş bebeklerin ise 6-9. ayda tam kan sayımı yapılmalıdır. Doktorunuz gerekli görürse testin zaman içinde tekrarlanmasını önerebilir. Eğer kansızlık saptanırsa demir tedavisi başlanmalıdır. Demir eksikliği anemisi tanısı konan çocuklara kilosuna uygun dozda demir içeren ilaçlar başlanır ve diyeti düzenlenir. Demir emiliminin daha iyi olması için ilaç aç karna alınmalı ve C vitamini bakımından zengin gıdalar bolca tüketilmelidir. 1 ay kırmızı kan hücrelerinin artırılması ve 2 ay da demir depolarının dolması için toplam 3 ay tedavi sürdürülmeli, tedavi bitiminde kan sayımı kontrolü yapılmalıdır. Demir tedavisine bağlı dişlerde lekelenme ve dışkıda renk değişikliği görülebilirse de bu durum geçicidir.

Videolar
Bize Ulaşın

İsim Soyisim (*)

Şehir (*)

Telefon (*)

Epostanız (*)

Konu

İletiniz