Çocuk Beslenme Bölümü

Başlangıç / Çocuk Beslenme Bölümü

Liv Hospital Beslenme Bölümü çocuk endokrinolojisi ve çocuk gastroenterolojisi bölümleri başta olmak üzere diğer tüm branşlarla birlikte beslenme alışkanlıklarını ele alan bir bölümdür. Bölüm ilaç tedavisinden önce ebeveyleri çocukların beslenme alışkanlıkları ve yeterli sıvı tüketimi konusunda bilinçlendirmektedir.

Beslenme, yaşamın her döneminde önemlidir. Yeterli ve dengeli beslenme sayesinde çocukların beklenen büyüme ve gelişmeleri sağlanmakta, hastalıklara karşı dirençleri artmaktadır. Kemik gelişimi, zihinsel performans ve okul başarısındaki artış ve ileri yaşlarda görülen bazı hastalıkların önlenmesinde çocuklukta kazanılan beslenme alışkanlıklarının önemi büyüktür.
Çocuklar, ebeveyninde gördüklerini taklit eder. Bu nedenle çocuğun bakımından sorumlu kişilerin kendi beslenme davranışlarına dikkat etmeleri gerekmektedir.

Yemek porsiyonları anne-babanın ölçüsüne göre değil, çocuğun kendi gereksinimlerine ve yaşına uygun olarak hazırlanmalıdır. Çocuk yemeye zorlanmamalıdır.

Çocuğun yemeğini yemesi için yeterli zaman verilmelidir.

Çocuklar bir dönem bir gıdaya aşırı düşkünlük gösterirken, bir başka gıdayı reddedebilir. Ebeveynler, bunun geçici bir süreç olduğunu bilmeli ve bir süre sonra reddettiği gıdayı farklı bir şekilde tekrar denemelidir.

Çocukların reddettiği besin grupları farklı şekilde sunulabilir. Örneğin; sebze yemeyen bir çocuk için sebze, köftenin içinde, böreğin veya makarnanın içinde daha eğlenceli bir hale getirilerek hazırlanmalıdır.

Yemek saatlerinin; tüm ailenin katılımının sağlandığı ve çocuğun hoş vakit geçirdiği saatler olmasına özen gösterilmelidir.
Aileler, okul menülerinde bulunan yemekleri ve içeriklerini takip etmeli, besinleri çocuklarına anlatarak doğru tercihler yapmalarına yardımcı olmalıdırlar.

Kahvaltı en önemli öğündür.

Çocuğun çantasına ara öğün olarak yiyebileceği taze veya kuru meyveler, fındık, ceviz, badem, 1 kutu süt veya ayran, 1 dilim evde yapılmış kek veya kurabiye konulmalıdır. Çocuklar yeşillikli, domatesli, tavuklu ve köfteli sandviçleri çok sever.

Yemek zamanlarının aynı saatlerde olmasına özen gösterilmelidir.

Yemeğin görünümü, kokusu ve sunumu çocuklar için önemlidir.

Aileler; çocukları taze sıkılmış meyve suyu, süt, ayran ve en başta su içmeye alıştırmalıdır.
Çocuklara abur-cubur yedirmemek gerekir.

Çocuklar düzenli olarak egzersiz yapmaya yönlendirilmelidir.

Çocukluk döneminde yapılan beslenme hataları sonucu; obezite, hiperkolesterolemi, hipertansiyon gibi tüm hayatı ilgilendiren sağlık sorunları oluşabilir ve erişkin yaşta artmış ateroskleroz, tip 2 diyabet riski oluşturmaktadır.

Kansızlık ve diş çürükleri de beslenmeyle ilgili diğer sorunlardır.

Ergenlik döneminde çocuklar kimlik arayışı içindedir ve dış görünüşleri ile fazla ilgilidir.

Düzensiz öğün ve öğün aralarında atıştırma, ev dışında yemek yeme alışkanlığı ve ayaküstü beslenme biçimi de bu dönemde ağırlık kazanır.
Sağlıksız beslenme alışkanlıkları konusunda ailelerin bilinçli hareket etmesi ve erken dönemden başlayarak sağlıklı beslenme alışkanlıklarını çocuklara kazandırması gerekir.

Bir çocuğun sağlıklı beslenmesi için önce ev içindeki beslenmeyi sağlıklı hale getirmek gerekir.

Videolar
Bize Ulaşın

İsim Soyisim (*)

Şehir (*)

Telefon (*)

Epostanız (*)

Konu

İletiniz