Çocuk Alerji ve Astım

Başlangıç / Çocuk Alerji ve Astım

Liv Hospital Çocuk Alerjisi ve Astım Kliniği, tüm alerjik hastalıkların teşhis ve tedavisini yapabilecek üst düzey teknolojik imkanlarla ve alanında uzman deneyimli ekibiyle dünya standartlarında hizmet vermektedir.

55301961 - child sneezing allergic to flower pollen in summer

Tanı ve Tedavi Alerji Uzmanlarınca Yapılıyor

Liv Hospital Çocuk Alerjisi ve Astım Kliniği’nde çocuklarda alerjik hastalıkların teşhis ve tedavisi alerji uzmanlarınca yapılmaktadır. Sadece alerji testi, kan tahlili ve solunum fonksiyon testleri teşhis için yeterli değildir. Bu konuda eğitimli ve deneyimli alerji hekimleri alerji testlerinin hangi teknikle yapılacağını şikayet ve muayene bulgularına göre değerlendirmekte ve sonuçları da başarı ile yorumlamaktadır.

Güçlü Altyapı

Kliniğimiz alerjik hastalıkların tanı ve tedavisinde en az tetkik ve en az ilaçla vücuda en az zararı vermeyi hedeflemiştir. Güçlü alt yapısı ve alanında deneyimli uzman ekibi kliniği, ülke içinde ve ülke dışında önemli bir “Alerji ve Astım Merkezi” haline getirmiştir.

Alerjik hastalıkların çocuklarda görülme sıklığı, her geçen gün artmaktadır. İstanbul’da yapılan çalışmalarda her 6-7 çocuktan 1’inde astım olduğu, her 10 çocuktan 1’inde alerjik nezle ve her 20 çocuktan 1’inde egzama görüldüğü bildirilmektedir.
Liv Hospital Çocuk Alerjisi ve Astım Bölümü’nde Yapılan Testler:

Alerji Deri Testleri

Alerjik hastalıklara neden olan alerjenleri tespit etmek için Deri Prick Testleri yapılmaktadır. Bu testler, alerjinin nelere bağlı olduğunu tespit etme amacına yönelik olarak yapılır. Deri testleri; yenidoğan bebekler de dahil olmak üzere her yaşta yapılabilmektedir.

Besin Yükleme Testi

Besin alerjisi teşhisi için gerektiğinde inek sütü, yumurta gibi besinlere karşı yükleme testi yapılabilmektedir.

İlaç Alerji Testleri

Penisilin, sefelosporin gibi antibiyotikler, lokal anestezik maddeler gibi ilaçlara karşı alerji testi ve provakasyon testleri yapılabilmektedir.

Dezentizasyon

İlaç alerjisi olan bir çocukta ilaç alerjisi olan ilacın kullanılması için dezentizasyon yapılabilmektedir.

Patch Testleri (Yama Testleri)

Temas sonrası oluşan alerjik hastalıkların teşhisinde ve gıda alerjilerinin Tip 1 alerjik reaksiyondan farklı gelişen alerjilerin teşhisinde uygulanan testlerdir.

Kanda Alerji (Besin ve İnhalan) Testleri

Kanda alerjen spesifik IgE ölçümü; klinikte en hassas, gelişmiş ve güvenilir yöntem ile yapılmaktadır.

Astım Kontrol Testi

Astımın teşhisinde, kontrolde olup olmadığını anlamak için çocuğun nefesindeki nitrik oksit seviyesine bakılmaktadır. Çocukların kolayca yapabilmeleri için bu test, bilgisayarda animasyon programları ile birlikte yapılmaktadır.

Solunum Fonksiyon Testleri

Solunum fonksiyon testleri 6 yaş ve daha büyük çocuklarda yapılmaktadır. Bu test, astım ve diğer akciğer hastalıklarının tanısı için oldukça önem taşımaktadır. Klinikte ayrıca astım tanısı alan hastaların takiplerinde yapılan kontrol solunum fonksiyon testleri ile ilaç tedavisinden yarar görüp görmedikleri ve hastalığın kontrol altında olup olmadığı saptanabilmektedir.

İmmünoterapi (Alerjen Aşı Tedavisi)

Alerjen İmmunoterapi ile alerjenlere karşı direnç kazandırılır ve altta yatan astım ve alerjik rinitin iyileşmesi sağlanır. Gerek subkütan, yani cilt altı enjeksiyon şeklinde, gerekse sublingual, yani dilaltı aşılama klinikte uygulanmaktadır.

Ter Testi

Ter testi; kistik fibroz hastalığının olup olmadığını göstermek için yapılan bir testtir. Bu testin, özellikle doğuştan olan bu hastalığın, erken tanı ve tedavisi için mutlaka yapılması gereklidir.

Nükleer Tıp (GÖR Sintigrafisi vb.)

Tedaviye dirençli vakalarda reflü sintigrafisi gerekebilmektedir. Klinikte, reflü sintigrafisi çekilmektedir.

Radyoloji (Tomografi, BT Anjiyo, MR vb.)

Astım ve alerjik hastalıklarının ayırıcı tanısında radyoloji bölümü çok önem taşımaktadır. Bölümümüzde, en üst teknolojiyle donatılmış cihazların olması ve filmlerin yorumlanması konusunda çok tecrübeli hekimlerin olması çok büyük fayda sağlamaktadır.

Videolu Hasta Eğitimi

Doktorumuzun önerdiği astım ile ilgili ilaçların ve inhalasyon cihazlarının kullanımı ve hastalıklarla ilgili eğitimler, Prof. Dr. Ahmet Akçay tarafından video anlatımlı olarak verilmektedir.

Videolar
Bize Ulaşın

İsim Soyisim (*)

Şehir (*)

Telefon (*)

Epostanız (*)

Konu

İletiniz